Články o zdraví stáda

Poznejte onemocnění paznehtů skotu, která mají nepříznivý dopad na pohodu zvířat a ve svém důsledku zhoršují i další ukazatele stáda.

Rusterholzův vřed - Chodidlový vřed paznehtu

Chodidlový vřed, je velice bolestivé neinfekční onemocnění paznehtu. Typickou lokalizací je místo na chodidle, kde je na paznehtní kosti výběžek pro uchycení šlachy hlubokého ohybače prstu.

Hnisavě dvojité chodidlo - laminitida

Patří mezi neinfekční onemocnění paznehtu, kdy dvojité chodidlo je tvořeno vnější vrstvou rohoviny a pod ní nově rostoucí druhou vrstvou nové rohoviny chodidla.

Onemocnění bílé čary paznehtu

Onemocnění bílé čáry postihuje rohové pozdro paznehtu. Velmi úzce souvisí s kvalitou povrchů ve stáji.

Infekční dermatitída paznehtu

Digitální dermatitida tvoří celosvětově významný problém převážně v intenzivních chovech skotu. Patří mezi nejčastější infekční onemocnění končetin u skotu.

Komplikované onemocnění paznehtu

Vycházejí z pozdě řešených případů a dlouhodobého kulhání dojnic. Dochází k infikování hlubokých struktur paznhetu (škára, tukové těleso, paznehtní kloub, šlachy paznehtů).

Infekční nekrobacilóza paznehtu

Dochází k destrukci měkkých struktur v meziprstí (šlachy prstů paznehtu). Agresivní forma se dále rozšiřuje pod rohovinu paznehtu a pokud se včas neřeší antibiotickou terapii dochází zničení celého paznehtu.